Прво во мал сад го ставаме желатинот и водата, за да набабри.
Во еден сад ги соединуваме кратко со миксер, овошниот јогурт од вишни, киселата павлака, шеќерот во прав.
Тука го додаваме и желатинот, кој сме го растопиле на многу тивок оган.
Мини ролатчињата ги сечиме на мали парченца, широки по 1 цм.
На дното и по страните на чашите ставаме од парченцата.
Чашите ги полниме со крем.
Ставаме кандирани вишни, ливчиња маточина и парченце од ролатчето.
Оставаме во фрижидер 1 час, па послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани