1. Се ставаат јајца заедно со шеќер и ванила да се матат со миксер. Потоа постепено се додаваат масло, јогурт, сода и солт. На крајот се додаваат сок од портокал, аранчини, брусница, ореви и суво грозје.

2. Се пече во загреана рерна на 180С, 35мин и се исклучува рерната. Се остава внатре колачот-кугловот да се допече во исклучена рерна.
3. Се прави глазурата, се прелива колачот и одозгора се ставаат дробени чоколадни бисквити да изгледа како земја каде се посадени морковчињата. Се украсува со фигури од фондан. Фонданот е правен по рецепт кој го имам претходно објавувано, но само половина доза.

Христос Воскресе -Навистина Воскресе за многу години !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани