1. Млекото и водата заедно се мешаат. Во нив се додава квасец, лажица шеќер и лажица брашно и се остава да стои 10мин.

2. Кога ќе надојде квасецот се додава масло и сол и се почнува со додавање постепено на брашното и се меси 10мин ,за да се добие мазно тесто. Се остава пак да стасува тестото и потоа се кинат топчиња и се обликуваат разни форми. Се редат во плех и се премачкуваат со јајце и поросуваат со сусам.Се печат на 200С-25мин. Наздравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани