Ова предјадење може да го послужите топло, ама и ладно, нека ви биде по вкус и желба. Бидејќи се подготвува брзо и ако направите поголема доза може да се искористи и како оброк.

Подготовка
1. Тиквичката ја лупиме и заедно со морковот ги сечкаме на мали коцки. Во нив кршиме три јајца и зачинуваме по вкус.
2. Половина од смесата ја ставаме во калап за векни посипан со лебни трошки.
3. Пиперката ја чистиме од дршката и семето. Ја полниме со сирењето во кое сме го измешале грашокот.
4. Ја ставаме полнетата пиперка, па покриваме со другата половина од смесата.
5. Јајцето го мешаме со киселата павлака, ја прелеваме цела содржина и наросуваме пармезан.
6. Печете околу 20-25 минути на 180 степени.

Забелешка
Пиперката пушта сок па добро е да ставите околу неа лебни трошки, за да го впијат вишокот на течноста. Целиот калап намрсете го нежно со масло па посипете со лебни трошки за да ви се залепат на калапот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани