Едноставно, превкусно...

Подготовка

Во сад на оган ставете го оризот со водата и зачините да се вари, а во друг сад на оган ставете ги да се варат мисиркиното месо и карфиолот (исечени на парченца).

Откако ќе се сварат соединете ги, додадете маслиново масло, црн бибер, чили во прав и промешајте.

Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани