Испечати

Бадем шопска салата (посно, хроно)

Бадем шопска салата (посно, хроно)

Состојки

 • 120 гр бадеми
 • 30 мл вода
 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 лажици сок од лимон
 • 1 младо лукче
 • прстофат сол
 • 1-2 домати
 • 1/2-1 свежа краставица
 • свеж магдонос по сопствена мерка и вкус
 • 1/2 стар кромид или 2 млади
 • сол и бибер по вкус

Подготовка

Бадемите се одлична замена за протеини кога постиме. Овде на Мои рецепти веќе ми е поставено сирење од бадеми.Ова е нешто слично, но сепак различно.

Подготовка
1. Бадемите ги ставаме да се киснат прелиени со вода околу 24 часа, а потоа ги лупиме.
2. Ги блендираме заедно со маслото, лимоновиот сок, лукчето, солта и водата.
3. Доматот, кромидот, магдоносот и краставицата ситно ги сечкаме. Ги додаваме кон кашата од бадеми.
4. Зачинуваме по вкус, со сол и бибер, па сервираме.

Забелешка
Мерката за бадемите што е пишана се откиснати во вода и излупени.
Можете да си додадете и повеќе домати или краставици, проценете си сами по сопствен вкус. Вака направената салата во добро затворен сад може да стои до два - три дена во фрижидер.
Ако ставите премногу вода во бадемите кога ќе ги блендирате ќе ви биде повлажна салатата, ама и за тоа има решение, може да ги процедите мелените бадеми низ газа.