1. Во тенџере на оган на средна температура ги ставаме сите состојки. Вариме, повремено мешајќи додека да се стопи шеќерот и загрее виното, но не да врие. Вариме околку 15 минути.
2. Виното го процедуваме и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани