1. Од брашното, зафатениот квасец, шеќерот, солта и млаката вода замесуваме средно тесто.
2. Тестото го оставаме да скисни 30 минути.
3. Од тетсото правиме ѓевречина.
4. Во тенџере на оган ставаме вода да врие. Во зовриената вода ги ставаме направените ѓевречина. Ги вариме додека не се кренат на површината.
5. Секое ѓеврече го валкаме во сусам. Ги редиме во плех обложен со хартија за печење.
6. Ѓевречината ги печиме на 180 степени 15-20 .
7. Кога ќе ги извадиме од рерна ги попрскуваме со вода и ги покриваме со крпа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани