Во сад разматете ги јајцата, додајте го млекот, циметот, естрактот од ванила и ако сакате морско оревче. Загрејте го маслото во тава на средна температура. Францускиот леб расечете го на кришки а ако употребувате друг леб 8 кришки ќе ви бидат доволни. Убаво натопете ги кришките во јајцата од сите страни. Додајте ги кришките во врелото масло. Додека ги пржете, вртејте ги од двете страни додека не поруменат или по 2 минути од секоја страна.
Послужете ги со омилените мармалад и слатко,чоколаден прелив,шеќер во прав или по желба.
Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани