На почеток започнуваме со матење на маста заедно со шеќерот и јајцата. Во смесата ја додаваме кората и сокот од лимон во таа смеса го додаваме постепено и брашното. Замесуваме тесто кое ќе го оставиме половина час малку да одстои.
На работна маса го расукуваме тестото со дебелина околу 0,5-1см.Со модла вадите посакуваните форми и ги редиме во тава обложена со хартија.
Печеме на 180степени околу 15 мин. Колачињате треба да останат со светла боја. Ванилиците кога ќе се изладат се премачкуваат со џем од малини се составуваат и се на крајот извалкајте ги со шеќер во прав.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани