1. Во сад се става омекнатиот маргарин, јајцата и ванилата и се мати со миксер. Постепено се додава шеќерот ,брашното и оревите. Се меси убаво да се добие еднолична смеса која може да се сука.

2. Се побрашнува подлогата со брашно и се сука кора со дебелина од 1 см и се сечат кругови. Се ставаат во тава и се печат на 200С -15мин.

Кога ќе оладат се лепат по две со мармалад.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани