Ставете ги сувите состојки во длабок сад за месење и измашајте ги.
Изрендајте ја кората од лимонот, па и неа додадете ја. Сокот исцедете го на страна.
Додадете го омекнат маргаринот, киселата павлака и јајцата и измесете.
На крај постепено додавајте од лимоновиот сок и домесете. Започнете со сок од пола исцеден лимон, па потоа регулирајте ако е потребно додавање. Доколку не сакате да ставате многу сок од лимон, можи да додадете 1-2 лажици масло покрај половинката исцеден лимон.

Откако тестото убаво е измесено, се расукува врз набрашнета површина со дебелина од отприлика 4 мм и со калапче се сечат форми, половина цели, а половина со засечен круг во средината.

Се печат на 170С околу 20 мин. , се внимава да останат бели.

Се лепат со мармалад од вишна (секако дека можи и со таков каков имате и сакате) и одозгора во отворот се става по половинка кандирана цреша.
Пред да почните со лепење, колачите со дупка предходно поросете ги со шеќер во прав.

Овие колачи, затворени во кутија, можат да стојат подолго време.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани