Еве два предлози како набрзина да направите вкусни брускети.
Брускети со сино сирење
Францускиот леб го сечеме на тенки парчиња не подебели од 1 сантиметер. Секое парче леб го мачкаме со мед па ставаме парчиња сино сирење по избор.
Печеме во загрена рерна на 180 степени, не повеќе од 10 минути.

Брускети со маслинки
Постапката е иста, само што лебот прво го мачкаме со путер, ги ставаме маслинките и биеното сирење.
Ова секако е само предлог, изборот на состојки може да варира во зависност од вкусовите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови