Ставете го на умерен, потивок оган млекото и додадете го маргаринот. Мешајте цело време додека се растопи маргаринот, па додадете го иситнетото чоколадо и повторно мешајте додека стани хомогено. На крај, додадете го и прашокот за топло чоколадо. Убаво измешајте. Треба да добиете смеса со густина на еурокрем. Тргнете го садот од шпоретот и вмешајте ги лешниците.

Калапите за пралини по 3 пати премачкајте ги со чоколадо, па филовајте ги со смесата и на крај затворете ги повторно одозгора со стопеното чоколадо.
Смесата ви препорачувам да ја филовате млака, да не е жешка и да го топи ѕидот од чоколадо, но и да не излади скрос, бидејќи има тенденција да станува поцврста.

* Бригадеиро се бразилски колачи, а овие се прилагодени на мој начин -)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани