Брз колач без да ви треба миксер.

Подготовка:
1. Црешите исчистете ги од коските, кајсиите исечкајте ги на парчиња. Пред да ги додавате во тестото ставете го во нив брашното и убаво измешајте да се покријат од сите страни.
2. Во сад за матење ставете ги јајцата и шеќерот и рачно изматете ги. Додајте го јогуртот, маслото, ванилата и лимоновата кора и измешајте.
3. Промешајте го гризот, кокосот и пецивото и додајте ги во течните состојки. Промешајте.
4. Во смесата додајте ги набрашнетите цреши и касии и пак убаво измешајте.
5. Тавата во која ќе го печете колачот намрсете ја и набрашнете ја. Печете во загреана рерна на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови