1. Модлите добро се премачкуваат со путер и со брашно на прстите. Рерната се загрева на 180 степени.
2. Добро се матат јајцата и се додава маслото, јогуртот и павлаката.
3. Се наросува брашното низ сито заедно со прашакот за пециво и добро се промешува.
4. Се додаваат зачините и сирењето рендано или искршено. Се промешува.
5. Модлите се полнат нешто повеќе од половина и од горе им се ставаат семињата.
6. Се пече околу 40 мин.

Во смесата може да се додадат и сушени домати, кромид, кисели краставички, некоја салама и сл.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови