Ммммм...мирисни,меки и вкусни...

Подготовка
1. Растворете го квасецот со млака вода, додајте шеќер и лажица брашно. Оставете го 10- тина минути.
2. Брашното и пецивото соединете ги и додајте ги кон квасецот.
3. Додајте ги киселото млеко, павлаката и маслото па соединете ја смесата.
4. Додајте го ренданото сирење и месете до средно меко тесто.
5. Веднаш формирајте топчиња, редете ги во намрсено тавче или на хартија за печење.
6. Засечете го секое со ножички во форма на крст и оставете ги да стасуваат додека да се загрее рерната на 200 степени.
7. Премачкајте го секое со разматено јајце, посипете со семе и ставете му мала коцка путер.
8. Печете ги додека да добијат боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани