1. На масло кратко се пржи исечканиот кромид. Се додава пршутата исечена, а потоа и оризот. Се пржи 2-3 мин., се залива со вино и се вари со стално мешање додека виното не испари (околу 2 минути).
2. Се додава изренданиот лук, сувиот зачини и се остава да врие со додавање на жешка вода околу 15 минути.
3. Потоа се додава пченката шеќерец, сончогледот и магданосот. Се исклучува и се сервира поросено со буковска пипер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани