1. Рерната ја пуштаме на 190 степени.
2. Во сад ги ставаме брашната и пецивото, ги просејуваме заедно.
3. Ги додаваме шеќерот, солта и семињата, мешаме со лажица.
4. Потоа го ставаме јајцето, маслото, млекото и со лажицата мешаме убаво.
5. Дупките од калапот за 12 мафини ги премачкуваме со маргарин, и во секоја дупка ставаме по 1 лажица од тестото кое е точно за 12 мафини.
6. Одозгора посипуваме со семиња и печеме околу 20 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани