Брзи, превкусни и со малку состојки

Подготовка

Бананите исечете ги на кругчиња и ставете ги во замрзнувач да одморат околу 30 минути.

Чоколадото и путерот растопете ги на пареа и веднаш штом ги извадите бананите валкајте ги во чоколадото. Ставете ги во замрзнувач да стегнат

Белото чоколадо со кокосовото масло растопете го на пареа и декорирајте ги одозгора.

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани