1. Во сад се ставаат сувите состојки (брашно, сол, шеќер, квасец во прав, прашок за печиво) и убаво се мешааат.

2. Потоа се додаваат коцките путер, јајцето, јогуртот, водата и масло (по потреба) и се замесува тесто.

3. Така добиеното тесто се дели на топчиња (со големина по желба).

4. На набрашнета површина со сукало се развлекува секое топче и се премачкува со павлака, се ставаат рендан кашкавал и печурки и се преклопува, а краевите се затвораат со прсти или со вилушка.

5. Пирошките се пржат во претходно згреано масло.

* Путерот треба да биде тврд за да може полесно да се исече на коцки и тоа му дава поинаква текстура на тестото (како лиснато).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани