Приготвување.
1. Во сад погоден за месење ставете го брашното на средина ставете го подмесениот квасец, сусамот и кимот. Додадете масло,свинската маст, сол и постепено додавајте го млекото сѐ додека не добиете полутврдо тесто.
2. Добро измесеното тесто поделете го на 3-4 дела и од секој дел формирајте тенки кори кои ги сечете на ленти и превртувате во форма на соленки.
3. Тавата за печење покријте ја со мрсна хартија, но доколку користите делиција ростер на неа не се лепи ништо.
4. Печете ги на 200 степени, околу 15 минути.
Добар апетит!!!
.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани