Начин на подготовка:

1. Изматете јајца па додадете јогурт и масло, промешајте, а потоа додадете сирење, брашно, прашок за пециво, сол, оригано и шунка. Во овој случај јас сирењето го наросив одозгора врз питата исто и шунката. Ајварот го распоредив со лажиче насекаде одозгора брз питата.
2. Печете во подмачкан плех на 200 степени, додека не порумени.

На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани