Испечати

Брза пита со шунка и сирење

Брза пита со шунка и сирење

Состојки

  • 4 јајца
  • 1чаша масло
  • 2чаши брашно
  • 1 пециво
  • 1лаж. сол
  • 150гр. сирење
  • 150гр. шунка
  • 2-3лаж. ајвар
  • сусам и ајвар

Подготовка

Начин на подготовка:

1. Изматете јајца па додадете јогурт и масло, промешајте, а потоа додадете сирење, брашно, прашок за пециво, сол, оригано и шунка. Во овој случај јас сирењето го наросив одозгора врз питата исто и шунката. Ајварот го распоредив со лажиче насекаде одозгора брз питата.
2. Печете во подмачкан плех на 200 степени, додека не порумени.

На здравје!!!