Едноставна и брза пита во поздрава варијанта, а сепак одлична на вкус.
Се матат јајцата со солта кратко. Се додава зејтинот, јогуртот, ренданото сирење, сечениот свеж спанаќ. Се мати кратко. Во една чинија ги мешаме триците, брашното, мешавината од мелените семиња и пецивото. Додаваме лажица по лажица во течната смеса. Смесата ја сипуваме во плех подмачкан со зејтин. Одозгора наросуваме овесни снегулки и лен. Питата ја печев во плех бр.24 на температура од 180 степени 25 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови