Едноставни, а многу вкусни бомбици.
Во мала касерола се ставаат на тивок оган слатката павлака и чоколадото да се изедначат.
Се трга од оган и по желба може да се додаде една лажица шеќер во прав. Се промешува и се додаваат ликерот, бисквитите, оревите, фстаците.
Убаво сето се соединува и од млаката смеса веднаш се прават бомбици, со големина на орев и се валкаат во чоколадни трошки.
Се редат во хартиени корпи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани