Во сад на тивок оган ги ставаме да се соединат кондензираното млеко, путерот и белото чоколадо.
Од кога смесата е изедначена тргаме од оган.
Ги додаваме брусницата и мелените бисквити.
Соединуваме убаво.
По желба може да се додаде и некоја арома, по вкус, цимет, ванила, рум...
Формираме бомбици кои ги обложувам со чоколадни мрвици.
Сервираме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани