Сварете го пудингот со 5 лажици шеќер и млекото и оставете го да олади.
Путерот избијте го со шеќерот во прав, додајте ги трите лажици чокола крем и постепено додавајте од оладениот пудинг. На крајот додајте ги измелените потпечени лешници.
За филот со ореви, зовријте го млекото и ставете ги во него измелените ореви. Промешајте убаво и оставете го да се олади.
Избијте го путерот со шеќерот во прав и додајте ги оревите. Промешајте.
Филот со лешници поделете го на два дела, со тоа што ќе оставите неколку лажици на страна за премачкување на тортата одозгора.
Бисквитите кратко макајте ги во млеко.
Редете ред бисквити, половина од филот со лешници, бисквити, филот со ореви, бисквити, другата половина од филот со лешници, бисквити и одозгора танко премачкајте ја со фил од лешници.
Украсете по желба, јас ја испрскав со чокола прелив.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови