Во огноотпорен сад ставете ги сите состојки, освен чоколадото и загрејте ги до степен на вриење со повремено мешанње на средна температура.
Додадете го чоколадото предходно искршено на коцки и мешајте додека убаво не се стопи.
Добиената смеса истурете ја во чаши и по желба декорирајте ја со шлаг пена и уживајте во оваа пријатна и вкусна зимска напивка.

Забелешка
Доколку сметате дека не ви е благо, додадете уште ванилин шеќер или обичен шеќер, или пак обратно, намалете од наведените ванила шеќер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани