Здраво на сите ова е мојот денешен рецепт, се надевам дека ќе ви се допадне.
Знам дека постојат многу начини за подготовка на пралини еве еден од нив.
Го топиме маргаринот и шеќерот, малку се лади, тогаш ги додаваме кикириките, кокосот, јајцето и ги замесуваме со бисквитите.
Во посебен сад ја топиме чоколадата со 2 лаж.зејтин со силиконска четкичка ги премачкуваме силиконските калапи и ги ставаме во фрижидер. Оваа постапка ја повторуваме уште еднаш, а потоа ги полниме со фил калапите и ги затвараме со чоколада.
Морам да ви го пренесам задоволството на моите домашни.
И само да нагласам дека составот на пралините е скоро идентичен како сникерсот, но белата чоколада им дава малку поразлична нота. Поздрав до наредниот рецепт...

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови