1. Во подлабок сад ги ставаме мелените бисквити и ореви.
2. Во друг сад на оган ставаме да се топи маргаринот, водата и шеќетор. Откако ќе проврие и ќе се стопи шеќерот со така добиениот шербет се попаруваат бисквитите
3. Смесата се дели на ва дела. Едниот дел останува ист, а во другиот се додаваат неколку лажички како и рум
4. На рамна површина се развлекува прво кафениот дел, врз него белиот дел и од горе се полева со растопено на пареа чоколадо со 3 лажици масло.
5. Бајадерата се става фо фрижиедр, да стегне....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови