Испечати

Бајадерата на тета Данче

Бајадерата на тета Данче

Состојки

 • за тесто
 • 500 гр. мелени бисквити
 • 300 гр. мелени ореви
 • 180 мл. вода
 • 500 гр. шеќер
 • 250 гр. маргарин
 • за глазура
 • 150 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • За темниот дел
 • неколку лажички какао и рум

Подготовка

1. Во подлабок сад ги ставаме мелените бисквити и ореви.
2. Во друг сад на оган ставаме да се топи маргаринот, водата и шеќетор. Откако ќе проврие и ќе се стопи шеќерот со така добиениот шербет се попаруваат бисквитите
3. Смесата се дели на ва дела. Едниот дел останува ист, а во другиот се додаваат неколку лажички како и рум
4. На рамна површина се развлекува прво кафениот дел, врз него белиот дел и од горе се полева со растопено на пареа чоколадо со 3 лажици масло.
5. Бајадерата се става фо фрижиедр, да стегне....