1. Слатката павлака, путерот и шеќерот се топат на огин (да не вријат)
2. Штом почне да зоврива се додава кокосот и се заедно се меша
3. Се додава ситно сецканото желе
4. Во сад на пареа се растопува чоколадото и со него се премачкуваат силиконските калапи ( два пати), еднаш се премачкуваат со четкичка, па се ставаат во ладилникот 15 мин да се стегне чоколадото, па се повторува уште еднаш истата постапка
5. Се полнат чоколадираните калапи со кокосовата смеса и се ставаат во фрижидер да се стегнат
6. На крај се дополнуваат калапите со чоколадо (за дното на колачите)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани