1. Во мал длабок сад ставаме 3 лажици кокосово масло и 4 лажици какао, мешаме додека не се добие хомогена смеса. Во хартиени корпи на дното ставаме од смесата, јас ја поделив во 10 хартиени кори. Ги ставаме во замрзнувач.
2. Фил- во длабок сад ги ставаме кокосовиот крем и медот. Промешуваме да се соединат. Го додаваме кокосот и кокосовото масло. Промешуваме. Во секоја хартиена корпа ставаме од филот.
3. Преостанатите 3 лажици кокосово масло и 4 лажици какао ги мешаваме во хомегоне смеса. ставаме од смесата врз филот од кокос. Ги ставаме во замрзнувач.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани