1. Хељдата ја вариме, потоа ја цедиме од водата и чекаме да се излади.
2. Црвената пиперка, кромидот, доматите и магдоносот ги сецкаме, а морковите ги рендаме.
3. Кромидот го запржуваме, потоа ги додаваме пиперката, морковите и доматите и заедно се пржи околу 10 минути.
4. Кон готовата запршката се додава изладената хељда и магдоносот, се посолува и се додава мелен пипер и сето тоа се промешува.
5. Со готовиот фил ги полниме бабурите и ги полеваме со доматното пире идодаваме во тавата малку топла вода иги печеме околу 1 час на 180 степени.
6. Испечените бабури ги украсуваме со ливчиња од магдонос.

Во полнетите бабури наместо хељда може да се става ориз со шампињони.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани