Најпрво сварете го шербетот. Нека врие на умерена температура 10 мин. Тргнете го на страна да олади.

Во сецко измелете ги чајните колачиња, во кој исто така и оревите, а чоколадото изрендајте го. Се заедно измешајте во една вангла.

Кој има трпение можи киселата вода и маслото да ги стави во посебни чаши и да попрскува врз корите со помош на лажиче од двете чаши. За забушантите ко мене, како побрз и полесен начин, ги ставате и двете течности во една чаша, мешате при секое макање бидејќи маслото има тенденција да лебди над водата и со силиконска четка премачкувате (кога ќе приметите дека сепак се потрошило, се додава повремено по малку масло).

Се премачкуваат сите кори, и таа со фил.
Се редат по две, врз нив се наросува насекаде од филот и се витка во ролат.

Се печи на 200С додека не порумени.

Топлата баклава се прелива со ладниот шербет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани