1. Јајцата со шеќерот се матат со жица за матење
2. Во нив се додаваат сите останати состојки, без вишните и сечканите ореви
3. Во подмачкана тава со масло за јадење, се редат корите една по една и се премачкуваат со филот и со четкичка се размачува филот низ целата површина на кората
4. На секоја трета кора се попрскува со сечкани ореви
5. Кога ќе се потрошат половината од корите, се ставаат и вишните и пак се продолжува со редење на корите и нивно премачкување со филот, а на секоја трета се попрскува сечкани ореви
6. Последните 2 кори не се премачкуваат со фил туку само се попрскуваат со малку масло за јадење
7. Пред да се пече баклавата се сече на коцки или на ромбоиди ( по желба)
8. Се пече во загреана рерна на 200 С околу 20 мин.
9. Откако ќе се испече, повторно се сече со нож онаму каде што се прилепиле парчињата при печењето
10. Се натопува изладената баклава со ладен шербет

ПОДГОТОВКА НА ШЕРБЕТОТ
1. Водата и шеќерот зовриваат и на крај се додава исцедениот шербет од вишните
2. Се остава да поврие околу 5 мин, се исклучува и се остава да излади пред да се полие баклавата

.........Пријатен апетит !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани