Подготовка

1. Бадемите ги мелеме. Ги додаваме во подлабок сад. Потоа го додаваме шеќерот, пецивото, какаото и циметот и мешаме убаво. Ги додаваме и јајцата и мешаме убаво со лажица.
2. Од смесата формираме топчиња и ги валкаме во шеќер во прав. Ги редиме топчињата на плех обложен со хартија за печење. Врз секое колаче втиснуваме по еден орев или бадем.
3. Печеме 15 минути во загреана рерна на 180 степени.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани