1. Во длабок сад помешајте ги сувите состојки бадемот,шеќерот во прав и ренданата кора.
2. Со сокот од портокалот замесето го тестото за колачите.
3. Од готовото тесто формирајте колачиња, како што сакате -топчиња или исукајте кора со дебелина околу 1/2 см и вадете со калапче форми.
4. Оставете ги во фрижидер убаво да се изладат /околу 2-3 часа/.
5. Стопете го чоколадото со маслото и прелијте ги изладените колачи...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани