Време за зимници, за некого тежок, за некого интересен период.
Сите правиме различни зимници, па затоа овде сме да споделиме и размениме некој рецепт. Еве го мојот рецепт за овогодинешниот ајвар.....

Пиперките ги миеме и ги оставаме да се исушат.
Го палиме ќумбето и почнуваме со нивно печење.
Печените пиперки ги редиме во кеси и оставаме да се изладат.
Откако сме испекле почнуваме со лупење на пиперките.
Постапката ја повторуваме и со модрите патлиџани.
Откако сме ги излупиле пиперките и патлиџаните, ги ставаме во цедалка или мрежести вреќички да се исцедат од водата која ја пуштиле.
Потоа се мелат и се спремни за пржење.
Најпрво во шерпата го додаваме едното литро масло, па потоа ја префрламе мелената мешавина од пиперки и патлиџани.
Пржиме додека смесата не почне да се намалува во тавата, па додаваме уште две литри пополека во пржењето. Посолуваме. Пржењето трае подолго, затоа велам дека е најмачен во цела зимница.
Во мојот случај се пржеше приближно 5 часа.
Ајварот е готов кога ќе почне да се одделува од тавата. Прави пат како што велат постарите. Некој сака да го види маслото над ајварот кога е готов. Јас, не го сторив тоа.
Кога е готов веднаш се собира во претходно затоплените тегли и се затвара топол.
Додека го собирам во теглите, ставам друга тава со вода да се затопли. Готовите тегли веднаш ги редам во топлата вода и ги оставам да повријат, да се вакумираат капаците.
Вака подготвениот ајвар може да стои повеќе години, иако тоа не е случај кај мене. Се јаде додека да трепнеме....
Времето за подготовка е малку подолго и одзима околу два дена пополека. Вкусот е незаменлив... Минувајќи по уличкиве, мами миризот на топло ајварче... па ајде да ве видам не направете... хаха....
На здравје со вкусното ајварче и не заборавајте да земете крепа сиренце.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови