За палачинките, во сад измешајте ги сите состојки и соединете ги со жица за матење. Пржете ги во загреана тава за палачинки и намрсена. Кога се готови тргнете ги. На крајот на тавата запржете ги малку парчињата сланина и кашкавалот(малку да омекне).

Потоа на чинија ставете една палачинка, намачкајте ја со кисела павлака, ставете сланина, друго парче палачинка, кашкавал, мајонез и уште една палачинка.
И послужете.
На ист начин направете ги останатите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови