Испечати

Ванила кремпита (без печење)

Ванила кремпита (без печење)

Состојки

  • околу 150 гр бисквити Винчини
  • 3 кесички инстант пудинзи од ванила
  • 650 мл млеко
  • 400 мл слатка павлака
  • 3-4 лажици шеќер во прав
  • 2 ќесички ванилин шеќер
  • 100 гр чоколадо

Подготовка

Многу лесно и брзо се спрема овој десерт. Потребен е само миксер и најмногу 15на минути време.
Бисквитите се макаат во ладно млеко и се редат на рамна подлога или правоаголна тава.
Прашоците за инстант пудинг се мешаат со млекото и ванилите и се миксираат до згуснување.
Се додава слатката павлака и шеќерот и се миксира додека смесата стани како крем.
Се истура врз наредените бисквити и се израмнува.
Одозгора се ренда на крупно чоколадото.
Се остава во фрижидер неколку часа убаво да стегни, а најдобро преку ноќ.