Едноставен сендвич, но со посебен вкус. Да, изгледа едноставно, но тајната е во состојките. Дозволете ми да Ви ги откријам.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 1 мал багет
  • 30 грама Парма Шунка
  • 50 грама Моцарела
  • Половина Зелена Пиперка
  • 1 супена лажица Сенф
  • Маслиново масло

Подготовка

Чекор 1: Пресечете го багетот на половина и подгответе го да ги поприми сите вкусови. Почнете со сенфот – можете да користите сенф по Ваш избор. Следна е Парма шунката – ако сакате посебен вкус немојте да штедите, купете квалитетна шунка.

Чекор 2: Истото важи и за сирењето – исечете ја моцарелата на мали парчиња, покријте ја шунката со нив и замислете што ќе се случи подоцна во рерната. Ставете само малку масло одозгора за да биде посочно.

Чекор 3: За да го направите посвеж, во сендвичот можете да го ставите Вашиот омилен зеленчук. Јас одбрав зелена пиперка бидејќи тоа имам во моментов. Сега сте готови со редењето.

Чекор 4: Време е за топење – ставете го сендвичот во рерна 5-7 минути. Потоа можете да уживате во овој домашен сендвич. Пресечете го на половина и сервирајте го во чинија или изедете го додека е жежок.

СОВЕТ: Ако брзате, сендвич е совршен избор. Кој Ви е омилен домашен сендвич? Испратете ми го рецептот и сигурно ќе го пробаме, ми тргна!

Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Ростер