Палентата е замена за брашно и може да ги направи разните видови колачи и леб похранливи и поздрави. Овде користиме мак и лимон заедно со шеќер за да подготвиме посладок колач, но можете да си поигрувате и со солени вкусови за разни видови леб и векни.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 237 милилитри млеко
  • 50 милилитри маслиново масло
  • 1 јајце
  • 130 грама обично брашно
  • 80 грама палента
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 80 грама шеќер
  • кора од еден лимон
  • 40 грама мак

За подготовка на овој рецепт користиме Делимано Калап за векни.

Подготовка

Чекор 1: Нежно ќе ги измешаме сите состојки заедно со рака, а не со електричен миксер – ова е повеќе смеса за мафини отколку за колач. Не грижете се ако смесата Ви изгледа премногу ретка – тоа ќе го направи готовиот колач посочен.

Чекор 2: Сипете ја смесата во калапот за векни додека да се наполни околу 75 проценти и ставете го во рерна загреана на температура од 200 степени 30 минути.

Чекор 3: Сервирајте го колачот исечен на парчиња жежок од рерна и уживајте, нема потреба ништо да додавате.

СОВЕТ: Слободно менувајте го односот на брашно и палента, а можете да ставите и интегрално брашно. Ако сакате да го направите рецептот побогат, можете да му ставите едноставна глазура од шеќер во прав и лимонов сок и да добиете посладок колач.