Денес ќе готвиме заедно со Катерина, готвач член на нашата веб-страница. Катерина ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Кифли потопени во путер.

Кифли кои се лесни за подготовка, ќе можат успешно да ги приготват и почетниците во кујната.

Подготовка

Чекор 1: Во млакото млеко ставете го квасецот и шеќерот да се активира квасецот, па додадете ги солта, маслото и останатите состојки.

Постепено додавaјте брашно и замесете тесто да биде средно тврдо.

Оставете да кисне 15- 20 минути.

Чекор 2: Потоа поделете на 2 топки. Секоја исукајте ја во мала коричка, сечете на 10-12 триаголници. Секој триаголник свиткајте го во кифла.

Така постапете со целото тесто.

Чекор 3: Секоја кифла потопете ја во растопениот путер. Оставете да искапе вишокот путер и редете ги во плех.

Оставете ги да киснат од 1-2 часа.

Едноставно заборавете ги, покријте ги со чиста крпа и печете ги после 2 часа.

Чекор 4: Печете ги во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути или додека да заруменат. Потоа јадете ги со сирење, јогурт, домати, или што и да посакате.

СОВЕТ: Може да се направат и посни, ако се заменат млекото и путерот со вода и маргарин.