Денес ќе готвиме заедно со Катерина, готвач член на нашата веб-страница. Таа ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Кифли со фил бадеми.

Слатки меки кифлички со крем сирење во тестото и фил од мелени бадеми.

Подготовка

Чекор 1: За подготовка на филот прво измелете ги бадемите и измешајте ги со шеќерот, белката и румот. Во случај филот да е густ разредете го со млеко.

Чекор 2: Со помош на миксер замесете го тестото. Прво изматете го крем сирењето со јајцата и жолчката, па додајте ги шеќерот, ванилиниот шеќер, пецивото, млекото, маслото, кора од лимон и прстофат сол. Додајте го и брашното и замесете меко тесто.

Исукајте кора и поделете ја на делови. На секое парче ставете фил и завиткајте кифличка.

Чекор 3: Печете во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути.

Чекор 4: Сервирајте ги и додека се топли наросете ги со шеќер во прав.

СОВЕТ: Во зависност од вашиот вкус, румот во филот може да го изоставите или да го замените со екстракт од ванила.