Правењето омлет може да биде едноставно или сложено, но денес ќе направиме едноставна варијанта со одличен вкус. Ова јадење е совршен појадок кој може да се комбинира со скоро секакви состојки.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

  • 4 јајца
  • 50 грама Моцарела
  • Половина Црвена Пиперка
  • Половина Зелена Пиперка
  • Сол и бибер
  • Маслиново масло

Подготовка

Чекор 1: Изматете ги јајцата во голем сад и добро промешајте ги, а потоа исечкајте ја моцарелата на мали парчиња и ставете ја во јајцата, промешувајќи уште еднаш.

Чекор 2: Сега исечкајте ја половината зелена пиперка на мали парчиња и ставете ја во смесата со јајцата, а потоа истото сторете го и со црвената пиперка. Нема разлика во вкус меѓу зелената и црвената пиперка, но боите му даваат свежина на јадењето.

Чекор 3: Загрејте ја плотната и ставете само малку маслиново масло за да ја подмачкате тавата и спремни сте да го направите Вашиот омилен омлет. Кога термо сензорот ќе покаже дека температурата е доволна, ставете ја смесата во тавата за пржење и Делимано ќе го заврши останатиот дел од работата.

Чекор 4: Зачинете го омлетот со сол и бибер одозгора и оставете го да се пржи околу 5 минути. Потоа свртете го да се испржи уште само една минута од другата страна и спремни сте за сервирање. Ништо не се лепи за оваа тава и омлетот ќе се излизга на чинијата како палачинка. Ставете малку свежи домати одозгора и готови сте.

Чекор 5: Ако видите нечистотија на тавата за пржење, едноставно земете мокра салфетка и избришете ја – толку е едноставно. Затоа чистењето на Делимано тавите е составен дел од готвењето.

СОВЕТ: Ова е само еден начин за подготовка на омлет. Јас сигурно ќе направам уште неколку рецепта и ќе ги поставам на страната, но навистина би сакал да ги чујам Вашите омилени рецепти. Се надевам дека ќе го пробате овој рецепт.

Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Тава за пржење