Подготовка:

1. Исцедете го наутот и измешајте го со маслото. Зачините измешајте ги посебно и потоа додадете ги во наутот и убаво измешајте да се респоредат рамномерно. Секако, мерките на зачините и изборот можат да варираат спрема желбите и вкусовите, но овде идејата е пред се во преден план.

2. Префрлете ги зрната во тава обложена со пек хартија. Внимавајте да се распоредени во еден слој и печете на 180С, 40на минути.

3. Додека се печат ќе се меки, па ако можите и успеете, убаво е еднаш во тек на печењето малку да ги размрдате, ако не ви „фаќа око“ не е ништо страшно, и така се можи.

Уживајте во грицкањето!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови