Испечати

Печен наут со зачини

Печен наут со зачини

Состојки

  • 500 гр варен наут
  • 20на гр маслиново масло
  • 1 рамна лажица црвен пипер
  • 1 лажица куркума
  • 1/2 лажиче црн бибер
  • 1 рамно лажиче лук во прав
  • 1 лажиче прованса зачини
  • 1 полно лажиче сол (и повеќе по потреба и желба)

Подготовка

Подготовка:

1. Исцедете го наутот и измешајте го со маслото. Зачините измешајте ги посебно и потоа додадете ги во наутот и убаво измешајте да се респоредат рамномерно. Секако, мерките на зачините и изборот можат да варираат спрема желбите и вкусовите, но овде идејата е пред се во преден план.

2. Префрлете ги зрната во тава обложена со пек хартија. Внимавајте да се распоредени во еден слој и печете на 180С, 40на минути.

3. Додека се печат ќе се меки, па ако можите и успеете, убаво е еднаш во тек на печењето малку да ги размрдате, ако не ви „фаќа око“ не е ништо страшно, и така се можи.

Уживајте во грицкањето!