1. Кромидот ,лукот и јајцето се блендираат да дојде една хомогена смеса. Потоа во него се додава меленото месо и сите други состојки и се прават округли кофтиња.
2. Така приготвените кофтиња се оставаат да одморат додека го приготвуваме сосот.
3. На масло се ставаат 2 лажици брашно и се запржува ,па се додава доматното пире водата и зачините. И кога ке зоврие се додаваат веке приготвените кофтиња(не се претходно запржуваат).Ова се вари 45мин со повремено промешување. Се сервира со пире,шпагети или така без ништо.Превкусно!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани